zaterdag 20 maart 2010
vergroot foto

Minister Cramer geeft startschot voor sloopregeling

29 mei 2009, 12:30 uur | FD.nl
Door: Tjabel Daling

Minister Jacqueline Cramer van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (Vrom) heeft vrijdagmorgen het startschot gegeven van De Nationale Sloopregeling. De regeling is bedoeld om de ingezakte autoverkopen te stimuleren en het milieu schoner te maken.

Korting kan oplopen tot euro 2700

Bij het Haagse autobedrijf Preuningen ontving de minister een echtpaar uit Voorburg dat met gebruikmaking van de slooppremie hun oude Honda Civic inruilden tegen een nieuwe Fiat Panda. Algemeen directeur Jan Preuningen van het gelijknamige familiebedrijf denkt dat van de regeling inderdaad een stimulans uitgaat wat betreft de verkoop van nieuwe en gebruikte auto's.  Het autobedrijf is al sinds 1 april in samenwerking met importeur Fiat bezig om de sloopregeling onder de aandacht te brengen van potentiële klanten. In sommige gevallen kunnen klanten bij Preuningen een maximale korting krijgen van euro 2700, euro 1000 vanwege de sloopregeling en euro 1700 extra korting bij aankoop van een Fiat Grande Punto. Normaal gesproken kost deze auto euro 12695, nu slechts euro 9995.

Eco-plus bonus

'Mijn importeur heeft er nog eens een extra Eco-plus bonus bijgedaan', zegt Preuninger. Zijn bedrijf profiteert nu al van de sloopregeling, omdat er al twaalf orders in portefeuille zijn. 'Maar die hebben we nog niet kunnen afleveren, omdat de sloopregeling nog niet van kracht was.' Preuningen hakte vrijdagmorgen de knoop door om op de hoofdvestiging in de Haagse wijk Ypenburg ook op Tweede Pinksterdag open te zijn. 'Traditiegetrouw zijn we in de regio alleen op Tweede Paasdag open en niet met Pinksteren. Maar dit jaar maken we een uitzondering, omdat de autoverkopen niet bepaald overhouden.'
          

De sloopregeling is één van de maatregelen die het kabinet-Balkenende heeft genomen om de kredietcrisis het hoofd te bieden en moet de ingestorte autoverkopen een nieuwe impuls geven. Naar schatting 80.000 mensen zouden van de regeling gebruik kunnen maken.

Tienduizenden vieze auto's van de weg halen

Het kabinet-Balkenende meent tegelijkertijd ook dat de regeling het milieu ten goede komt, omdat op deze wijze tienduizenden oudere en vieze auto's van de weg gehaald kunnen worden. Moderne auto’s zijn volgens de initiatiefnemers van de sloopregeling minder belastend voor het milieu door lagere uitstoot van schadelijke stoffen.

Cramer geeft dan ook de voorkeur aan de term ‘schone-luchtpremie’. Bijkomend voordeel is volgens Vrom en de andere organisaties ook dat moderne auto’s veiliger zijn dan hun voorgangers.

Premie varieert van euro 750 tot 1750

Bij de uitvoering van de sloopregeling werkt het ministerie van Vrom nauw samen met organisaties als de RAI Vereniging, Bovag, en Auto Recycling Nederland. De regeling moet het onder meer financieel aantrekkelijker maken om oudere personen- en bestelauto’s versneld aan te bieden voor sloop en met een premie om te ruilen voor jongere, schonere auto’s. De hoogte van de slooppremie varieert van euro 750 tot 1750. Deze premie wordt in mindering gebracht op de aanschafprijs van een jonger en schoner exemplaar.

Autobranche verwacht druk Pinksterweekeinde

De autobranche verwacht de komende dagen dan ook veel belangstelling van potentiële autokopers, die de aanschaf van een nieuwe auto hebben uitgesteld in afwachting van de invoering van de sloopregeling. Een veel verdergaande sloopregeling heeft in Duitsland de autoverkopen de afgelopen maanden flink gestimuleerd. Autodealers in Nederland kunnen wel een succesje gebruiken, omdat al diverse dealers failliet zijn gegaan en de verwachting bestaat dat er in 2009 zeker honderdduizend auto’s minder worden verkocht dan in 2008. Toen werden er in Nederland naar schatting 500.000 nieuwe auto’s verkocht. Voor de sloopregeling is een bedrag van € 85 mln beschikbaar. 

Uitgekiende marketingacties

Met uitgekiende marketingacties hebben al diverse auto-dealers en importeurs geanticipeerd op de regeling en hun eigen sloopregelingen geïntroduceerd, waardoor soms nog hogere kortingen te krijgen zijn. Zo loopt er bij Mercedes-Benz al sinds midden februari een eigen sloopregeling voor bestelauto’s. Ondernemers die hun oude bestelauto inruilen voor een nieuwe ontvangen een premie van € 1500. Ook Fiat, Renault en Volkswagen hebben eigen sloopregelingen.

Gemeente Den Haag heeft eigen regeling

Sommige gemeenten zijn al met soortgelijke regelingen gekomen. In bijvoorbeeld Den Haag bestaat al ruim een jaar lang een sloopregeling die is ingevoerd om de luchtkwaliteit in de stad te verbeteren. Vanwege het succes van de Haagse sloopregeling is eerder deze maand de reikwijdte ervan uitgebreid. De Haagse regeling gold tot voor kort voor auto's van vóór het bouwjaar 1992, maar geldt sinds deze maand ook voor auto’s van vóór 1996. De gemeente Den Haag heeft € 2,3 mln voor de regeling beschikbaar. Er zijn al meer dan duizend oude auto’s gedemonteerd.

Caravanbedrijf sluit zich ook aan

BOVAG caravanbedrijf Vervat in Rotterdam start vanaf 30 mei met een caravan slooppremie van euro 1.000 euro op oude caravans. Om voor de regeling in aanmerking te komen moet de caravan voorzien zijn van een kenteken welke minimaal zes maanden op naam van de eigenaar staat. Bij aankoop van een nieuwe caravan wordt deze slooppremie contant uitbetaald, aldus het bedrijf vrijdagmorgen in een uitgegeven verklaring. Vervat zegt met deze actie in Nederland de primeur voor de sector te hebben.

Regeling niet onomstreden

Toch is de landelijke sloopregeling voor oude auto's en bestelwagens niet onomstreden. Behalve voorstanders als veel autodealers, de RAI Vereniging, de Bovag en ook een organisatie als de Stichting Natuur en Milieu, zijn er ook kritische geluiden te horen. Bert van Wee, hoogleraar transportbeleid aan de TU Delft, uitte eerder grote twijfels over de maatregel. Wat betreft het terugdringen van koolstofdioxide (CO2) kan de sloopregeling zelfs een averechts effect hebben, meent hij. 'Het produceren van een auto kost ook energie en zorgt ook voor CO2-emissie. Auto's moeten sneller dan de afgelopen decennia het geval was zuiniger worden om CO2-winst te behalen, aldus Van Wee.
Vervroegde sloop van oude, vervuilende auto's is volgens hem ook een dure maatregel om de luchtkwaliteit te verbeteren. 'In veel landen is het deels weggegooid geld gebleken, omdat veel geld is gegaan naar auto's die sowieso al naar de sloop gingen, of die korte tijd later bij de sloper belanden.'

Ook kritiek uit autobranche

Directeur Adriaan Roggeveen van Sator Holding, een zeer grote distributeur van auto-onderdelen en gereedschappen, uitte in deze krant ook felle kritiek. ‘Het is een dwaze regeling, een sigaar uit eigen doos, waar de belastingbetaler voor opdraait. De regeling is slecht voor de autohandel, het stoot garagebedrijven die oudere auto's repareren eten uit de mond, en de maatregel is slecht voor het milieu. Als Nederland een even grote auto-industrie zou hebben als Duitsland of Frankrijk, kan ik het nog begrijpen. Dan stimuleer je de economie ermee, maar nu zie ik de sloopregeling als een plan van radelozen voor reddelozen.' 

Roggeveen vindt de nieuwe sloopregeling zelfs extra vervuilend. 'Het slopen van een auto is een zware belasting voor het milieu. Als je een auto van tien jaar oud nog vier jaar laat doorrijden, is de belasting voor het milieu relatief minder.' Auto-importeurs en dealers varen er misschien wel bij, maar handelaars in occasions zeker niet, zegt de directeur van Sator Holding. 'Als nieuwe auto's goedkoper worden door de sloopregeling, dan zakt ook de prijs van tweedehandsauto's. En daar hebben we er 400.000 van in Nederland. Dat is zeer slecht voor de sector.'

Slooppremie is niet echt nodig, zegt nestor autobranche

En in het blad Autokompas uit ook Johan Grünfeld, nestor van de autobranche, ex-Bovag-voorman en tot mei 2008 algemeen directeur van dealergroep De Beemd (Volvo) deze week kritiek. ‘Misschien ligt de meetlat wel te hoog en is de verkoop van 400.000 auto’s wel het hoogst haalbare. Vandaar dat ik stel dat we de slooppremie ook niet echt nodig hebben. Die premie komt sowieso voor dit jaar te laat, is bovendien te laag  en duurt te lang voordat deze effectief kan worden.’

Ook kritiek vanuit hoek toeleveranciers auto-industrie

Ook vanuit de hoek van toeleveranciers voor de autoindustrie is er kritiek op de sloopregeling. Woordvoerders van bedrijven als VDT Bosch en Bosal zeggen dat sloopregelingen geen structurele oplossing vormen om de vraaguitval tegen te gaan. Dick Monté van Bosal in Vianen, een van 's werelds grootste uitlaatproducenten, zei eerder in deze krant: 'Het risico bestaat dat het momentum verschuift. Je vervroegt de vraag, maar de markt wordt niet groter. De consument kan het dan in een later stadium laten afweten.’

Sloopregeling levert ook kritiek op 8 april 2009
Britse sloopregeling voor auto's in de maak 16 maart 2009 
Cramer positief over sloopplan oude auto's 7 maart 2009

Meta-data
BronFD.nl, vrijdag 29 mei 2009, 12:30
Auteur(s)Tjabel Daling
Trefwoordencramer-sloopregeling-bovag
 

Om reacties te kunnen plaatsen moet u ingelogd zijn. Ga naar 'Mijn FD' om in te loggen.

reacties 1 - 1 van 1

Domme vrouw Wake Up, 29 mei 2009

Meer auto's en geen benzine voor de auto's. Waar zijn we mee bezig mevrouw Cramer? Zie www.lifeaftertheoilcrash.net ! auto maken kost ook iets van 20 vaten olie, hetzelfde als deze verbruikt tijdens zijn levensduur. Die levensduur die verwoest wordt door mevrouw Cramer om de buitenlandse autoindustrie te stimuleren. Het heeft geen zinj om nieuwe auto's te maken het is slechter voor het millieu en voor het opraken van de gewilde brandstof.

reacties 1 - 1 van 1


mijn fd

Loginnaam / E-Mailadres:

Wachtwoord:

aanmelden voor MIJN FD

Wachtwoord opvragen

 
Over RSS feeds
 
 
E-Mail dit artikel
 
 
Plaats in later lezenIn een nieuw dossier
 
 
Print dit artikel
 
 

mijn fd

helpsluit

Nieuw dossier aanmaken

 
 

Stuur deze pagina door

sluit

Gegevens relatie

Gegevens afzender

 
 

Bewaar zoekopdracht

helpsluit

Naam zoekopdracht


annuleer