Randstad: brutomarge kan oplopen bij aantrekkende vraag
Door Andre Sterk
Van FD.nl/DJ
AMSTERDAM (FD.nl/DJ)--Randstad Holding nv zal bij een herstel in de vraag naar tijdelijk personeel en schaarste daaraan in staat blijken de brutomarge te laten oplopen.
"Dat is het normale patroon. In het verleden bleek dat als de vraag opliep en de schaarste aan personeel toenam, je als uitzendbedrijf wel een argument in handen hebt om op de bodem van de markt afgesproken tarieven in een nieuw perspectief te plaatsen", aldus Bart Gianotten van investor relations bij Randstad vrijdag tegenover FD.nl/DJ.
Randstad maakte bij de cijfers over het derde kwartaal bekend een aantal volumecontracten wereldwijd te hebben vernieuwd, waardoor prijzen gemiddeld op een lager niveau uitkwamen. Dit impliceert dat de brutomarge van het bedrijf nog onder druk kan blijven staan, een vooruitzicht waarover tijdens en na de presentatie van de cijfers door analisten zorg werd uitgesproken, met name met betrekking tot het vermoeden dat die druk nog wel even kan aanhouden door het prijseffect.
De verwachting van Randstad is dat ook in het lopende vierde kwartaal de brutomarge nog onder druk zal blijven staan. Die kwam over het derde kwartaal uit op 18,8% tegen 20,6% vorig jaar en 20,0% in het tweede kwartaal van dit jaar. De druk wordt veroorzaakt door twee zaken: druk op de omzet uit permanent placement, hetgeen 0,9 procentpunt op jaarbasis in de brutomarge scheelde, en de genoemde prijsdruk.
De komende tijd zal de brutomarge ook verder onder druk blijven, omdat in het industriele segment de volumes in de verwachting van Randstad verder zullen aantrekken, terwijl de administratieve sector later herstelt. In de industriele sector liggen de marges lager, waardoor in de mix margedruk optreedt.
Een aantal contracten is door opdrachtgevers tussentijds opengebroken en heronderhandeld. De gemiddelde lengte van een contract is een jaar, maar het aantal dat een lengte van 2 of zelfs 3 jaar heeft gekregen, is opgelopen, aldus Gianotten, die eraan toevoegt dat Randstad de voorkeur geeft aan eenjarige contracten.
Gianotten merkt in verband met heronderhandelingen op dat deze niet ongebruikelijk zijn. "Je ziet opdrachtgevers op het momenten dat het in de economie minder goed gaat, niet aarzelen te trachten een lagere prijsstelling te bedingen", aldus Gianotten. "De aanpassing omlaag gaat overigens doorgaans in een hoger tempo dan omhoog."
Randstad is al enige tijd in de weer meer flexibiliteit voor opdrachtgevers te genereren. "De recessie heeft veel bedrijven weer de ervaring bezorgd dat gebrek aan flexibiliteit erg lastig is in het geval van een reorganisatie. We merken dat, nu het grootste deel van de ellende achter de rug lijkt, bedrijven met het oog op een volgende downturn, nadenken over een grotere flexibele schil", aldus Gianotten.
Hij wijst er op dat de invulling van een nieuw profiel nog niet heeft geleid tot een concretisering. "Dat heeft tijd nodig en we praten daar over met bedrijven. Zelf hebben we onder normale omstandigheden circa 10% aan flexibel indirect personeel in dienst. ook wij denken na over een verruiming daarvan, maar ook wij weten nog niet waar we wat dat betreft op uitkomen."
Door Andre Sterk; FD.nl/DJ; +31-20-5890270; andre.sterk@dowjones.com
Om reacties te kunnen plaatsen moet u ingelogd zijn. Ga naar 'Mijn FD' om in te loggen.











