donderdag 18 maart 2010
vergroot foto

CBS moderniseert data arbeidsmarkt

8 februari 2010, 8:26 uur | FD.nl
Door: Jule Hinrichs

Het Centraal Bureau voor de Statistiek werkt aan nieuwe cijferreeksen die een beter inzicht moeten geven in de Nederlandse arbeidsmarkt.

Dat zegt het bureau in een reactie op kritiek dat er onvoldoende actuele cijfers beschikbaar zijn om een behoorlijke analyse te maken van de doorwerking van de crisis in de arbeidsmarkt. 'Wij onderkennen de behoefte aan meer informatie over de arbeidsmarkt, die rekening houdt met nieuwe ontwikkelingen', zegt hoofdeconoom Michiel Vergeer van het CBS in een reactie.

Analisten zeggen dat de werkloosheid afgelopen jaar veel minder toenam dan verwacht. Ze menen echter dat dit een vertekend beeld geeft van de grote veranderingen in de arbeidsmarkt.

Aantal gewerkte uren daalt sterk

De aanpassingen verlopen via andere kanalen dan in het verleden. Het aantal gewerkte uren daalt sterk. Dat komt doordat er minder overwerk wordt verricht. Ook hebben zzp'ers minder werk en zijn er aanwijzingen dat stuwmeren aan vrije dagen slinken.

'Alleen al door de invloed van de zzp'ers is de arbeidsmarkt totaal veranderd', zegt Aline Schuiling van Fortis Bank. 'Omdat zij minder werk hebben moet er een grote verschuiving optreden in het aantal gewerkte uren. De cijfers daarover van het CBS schieten echter tekort.'

Groei van parttimewerk

Wetenschapper Wiemer Salverda van het Amsterdams Instituut voor Arbeidsstudies noemt de Duitse cijfers beter. 'Die gaan meer in op detail. Er is veel meer over gewerkte uren beschikbaar. Het probleem wordt door de groei van parttimewerk en de rol van de zzp'er steeds groter.'

Analist Nico Klene van ABN Amro zegt: 'Uit de Duitse statistieken kan ik wel opmaken dat het aantal gewerkte uren in zeer hoog tempo terugloopt. Ik vermoed dat voor Nederland hetzelfde geldt, maar weten doe ik het niet.'

Cijfers over overwerk

Vergeer zegt hierop: 'Binnenkort publiceert het CBS cijfers over aantallen mensen die aangeven in 2009 overwerk te hebben verricht. Ook kijken we dit jaar hoe de polisadministratie (loonbelasting en sociale verzekeringen, red.) meer kan bijdragen om gedetailleerder inzicht in de flexibele kanten van de Nederlandse arbeidsmarkt te bieden.'

Meta-data
BronFD.nl, maandag 8 februari 2010, 8:26
Auteur(s)Jule Hinrichs
TrefwoordenCBS; arbeidsmarkt; arbeidsmobiliteit; parttime; werk; zzp
 

Om reacties te kunnen plaatsen moet u ingelogd zijn. Ga naar 'Mijn FD' om in te loggen.

reacties 0 van 0


mijn fd

Loginnaam / E-Mailadres:

Wachtwoord:

aanmelden voor MIJN FD

Wachtwoord opvragen

 
Over RSS feeds
 
 
E-Mail dit artikel
 
 
Plaats in later lezenIn een nieuw dossier
 
 
Print dit artikel
 
 

mijn fd

helpsluit

Nieuw dossier aanmaken

 
 

Stuur deze pagina door

sluit

Gegevens relatie

Gegevens afzender

 
 

Bewaar zoekopdracht

helpsluit

Naam zoekopdracht


annuleer